Biały Dom ostrzega przed chińskimi inwestycjami, powołując się na ryzyko dalszych sankcji

17 lutego 2021

Urzędnicy ds. Ekonomii i bezpieczeństwa ostrzegli fundusz federalny przed lokowaniem oszczędności emerytalnych w Chinach w „okresie narastającej niepewności co do relacji.

7 lipca 2020 r WASZYNGTON – We wtorek urzędnicy Białego Domu ostrzegli federalnie zarządzany plan emerytalny dla pracowników kolei przed inwestowaniem w chińskie firmy i powiedzieli, że mogą pojawić się dodatkowe sankcje w zamian za rolę Chin w rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Robert C. O’Brien i dyrektor Narodowej Rady Gospodarczej Larry Kudlow powiedzieli w liście US Railroad Retirement Board, że inwestycje w Chinach narażają emerytów na „niepotrzebne ryzyko gospodarcze i kierują fundusze w firmy, „które budzą poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego i humanitarnego, w tym takie, które zaopatrują armię chińską.

Przedstawiciele Białego Domu powiedzieli, że był to „czas narastającej niepewności co do stosunków Chin z resztą świata, która przedstawia „możliwość przyszłych sankcji lub bojkotów, które mogą wyniknąć z szerokiego zakresu spraw, w tym z zawinionych działań Chińczyków. rządu w odniesieniu do globalnego rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19, tłumienia demokracji w Hongkongu i innych czynników.

Ostrzeżenie pojawia się w związku z pogarszającymi się więzami między dwiema największymi gospodarkami świata, które zostały zerwane, gdy administracja nadal obwinia Chiny za niewystarczające powstrzymanie wirusa. Ale jeszcze przed pandemią administracja Trumpa rozważała zajęcie ostrzejszego stanowiska w sprawie inwestycji, które połączyły amerykański i chiński rynek finansowy.

Politycy obu partii kwestionowali, czy federalne fundusze emerytalne powinny kierować pieniądze do chińskich firm, które mają powiązania z chińskim rządem i wojskiem.

Ostatnie aktualizacje: Epidemia koronawirusa i gospodarkaZarząd Emerytur Kolejowych zarządzał aktywami o wartości 28,3 miliardów dolarów na koniec 2018 roku i wypłacił świadczenia około pół milionowi odbiorców w zeszłym roku. Rada twierdzi, że inwestuje swoje aktywa emerytalne w zdywersyfikowany portfel podobny do planów emerytalnych sektora prywatnego, z których wiele obejmuje ekspozycję na Chiny.

W maju duży rządowy fundusz emerytalny wstrzymał plany inwestycji w chińskie akcje w tym roku po narastającej krytyce ze strony administracji Trumpa i prawodawców.

Chińscy krytycy skrytykowali również decyzję tego kraju o zablokowaniu chińskim firmom udostępniania pewnych informacji finansowych organom regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało, że chińskie firmy zostały naruszone przez amerykańskie wymogi dotyczące ujawniania informacji.

Ustawodawcy i niektórzy członkowie administracji wezwali do wycofywania chińskich firm z giełdy, dopóki nie będą przestrzegać amerykańskich zasad, kwestionując przyszłość około 1 biliona dolarów chińskich inwestycji na amerykańskich giełdach.

Na początku czerwca Biały Dom powołał grupę roboczą do zbadania tej kwestii, która ma przedstawić prezydentowi zalecenia do początku sierpnia.

Peter Navarro, asystent prezydenta ds. Polityki handlowej i produkcyjnej, powiedział, że list był „częścią szerszych wysiłków mających na celu ochronę amerykańskich emerytów przed nierozważnym ryzykiem przy jednoczesnej obronie praw człowieka na arenie międzynarodowej.

„Amerykańscy inwestorzy nie powinni być zmuszani przez decyzje zarządzających portfelami z Wall Street do wspierania stanu nadzoru Komunistycznej Partii Chin, firm latających nocą i wojskowego kompleksu przemysłowego – powiedział Navarro w e-mailu.

Od czasu podpisania umowy handlowej z Chinami w styczniu administracja Trumpa staje się coraz bardziej krytyczna wobec Pekinu za to, że nie robi więcej, aby powstrzymać pandemię i rozszerzyć kontrolę nad Hongkongiem. W poniedziałek szef personelu Białego Domu, Mark Meadows, powiedział dziennikarzom, że Biały Dom rozważa kilka zamówień wykonawczych dotyczących Chin i produkcji.

We wtorek Departament Stanu ogłosił, że ograniczy wizy dla chińskich urzędników, których uważa się za zaangażowanych w ograniczenie podróży obywateli amerykańskich do Tybetu, w tym dyplomatów, dziennikarzy i turystów. Nie podano żadnych konkretnych nazwisk.

W wywiadzie udzielonym w tym tygodniu sekretarz stanu Michael Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone także „patrzą na zakazanie chińskich aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy