Co to jest Airbnb? Co warto wiedzieć, zanim zostaniesz gościem lub gospodarzem

17 lutego 2021
Category: Twoje Konto

Airbnb ma wyjątkowe podejście do zakwaterowania. Jako część „ekonomii współdzielenia, Airbnb oferuje ci czyjś dom zamiast hotelu. Na Airbnb możesz znaleźć miejsca, w których możesz się zatrzymać podczas podróży z plecakiem po Europie lub możesz znaleźć miejsce na miesiąc podczas stażu w Los Angeles. To także świetny sposób na poznanie miasta, do którego myślisz, lub znalezienie alternatywy dla tradycyjnych hoteli w 2020 roku, jeśli jesteś w pobliżu na weekend. Jeśli chcesz wynająć dodatkową przestrzeń we własnym domu, możesz gościć go za pośrednictwem Airbnb i zarabiać pieniądze, pozwalając gościowi zostać na noc.

To wszystko brzmi dość prosto, ale Airbnb to znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Czym dokładnie jest Airbnb? Oto, co musisz wiedzieć o popularnej witrynie do udostępniania domów, zanim zarezerwujesz pobyt lub zostaniesz gospodarzem.

Początki Airbnb

Założyciele Airbnb, Joe Gebbia, Brian Chesky i Nathan Blecharczyk, rozwinęli działalność w 2008 roku. Początkowo Gebbia i Chesky zaczęli wykorzystywać własne mieszkanie jako łóżko i śniadanie, aby zarobić kilka dodatkowych dolarów na opłacenie czynszu. Podczas dużej konferencji projektowej, która odbyła się w rejonie San Francisco i mieście pełnym wyprzedanych hoteli w tamtym czasie, dostrzegli potencjalny rynek dla tego pomysłu i stworzyli stronę internetową o nazwie airbedandb Breakfast.com. Aby sfinansować swoją operację, chłopaki sprzedali płatki śniadaniowe podczas wyścigu prezydenckiego w 2008 roku – Obama O’s i Cap’n McCains – a płatki przyniosły im około 30 000 dolarów.

Airbnb nie odniósł jednak natychmiastowego sukcesu. Startup przeszedł kilka wzlotów i upadków i przeszedł co najmniej trzy oddzielne uruchomienia. Wielu inwestorów nie potraktowało tego pomysłu poważnie. Jednak jeden z inwestorów venture capital, Paul Graham, dostrzegł potencjalny kupon na loterię w Air Bed & Breakfast. Graham zaprosił założycieli do udziału w programie Y Combinator, który zapewnia startupowi gotówkę i szkolenia w zamian za procent ich firmy. W 2009 roku Air Bed & Breakfast zmienił nazwę na Airbnb i to był punkt zwrotny firmy.

Chociaż Airbnb straciło pewną wartość w 2020 r. (Wraz z innymi przedsięwzięciami hotelarskimi), firma złożyła IPO, aby wejść na giełdę po opóźnieniu decyzji w 2019 r.

Oto, jak Airbnb działa dla gości

Airbnb nie jest właścicielem nieruchomości. Pośredniczy między tymi, którzy chcą wynająć powierzchnię, a tymi, którzy szukają powierzchni do wynajęcia. Utworzenie konta na Airbnb jest bezpłatne i stosunkowo proste. Aby to zrobić, wprowadź swoje imię i nazwisko, adres e-mail, datę urodzenia i hasło. Airbnb prosi również o wyrażenie zgody na równe traktowanie wszystkich, niezależnie od rasy, religii, płci i innych czynników. Po wyrażeniu zgody Twoje konto jest aktywne. Masz również możliwość zarejestrowania się przez Facebooka lub Google.

Jeśli podoba Ci się oferta, możesz poprosić o rezerwację. Witryna prosi o wykonanie kilku dodatkowych kroków, takich jak wprowadzenie większej ilości informacji. Po wykonaniu tych czynności możesz wypełnić swoją prośbę i zapłacić za swój pokój. Po pierwszej rezerwacji proces jest znacznie szybszy i łatwiejszy.

Jednak zanim rezerwacja będzie ostateczna, musisz poczekać na zatwierdzenie przez gospodarza, chyba że Twoja oferta jest ofertą typu „książka natychmiastowa, ponieważ te oferty nie wymagają zatwierdzenia przez gospodarza.

W przypadku ofert bez natychmiastowej rezerwacji Airbnb zaleca również, aby goście wysłali wiadomość do gospodarzy przed dokonaniem rezerwacji, aby dokładnie sprawdzić dostępność. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi od gospodarza w odpowiednim czasie, możesz kontynuować wysyłanie wiadomości do innych hostów w okolicy, dopóki nie znajdziesz odpowiedniego. W sekcji informacji o hoście w każdej aukcji możesz zobaczyć wskaźnik odpowiedzi gospodarza i czas odpowiedzi, aby dowiedzieć się, jak szybko gospodarz odpowie na Twoją wiadomość.

Airbnb oferuje nową „warstwę domów o nazwie Airbnb Plus, elitarny wybór obiektów wyróżniających się doskonałymi ocenami. Ich średnia cena jest zazwyczaj wyższa.

Gospodarze i goście Airbnb nie wymieniają pieniędzy osobiście. Goście płacą za wszystko na stronie Airbnb podczas dokonywania rezerwacji, nawet mając możliwość podzielenia kosztów między znajomych, a gospodarze otrzymują zapłatę od Airbnb. Airbnb korzysta z PayPal, bezpośredniej wpłaty i innych metod płatności.

Oto, jak Airbnb działa dla gospodarzy

Airbnb oferuje różne opcje hostingu – możesz wynająć dodatkową przestrzeń w swoim domu, możesz wynająć cały dom lub zorganizować atrakcje w swojej okolicy.

Aby wynająć dodatkową przestrzeń w domu, musisz najpierw utworzyć bezpłatne konto Airbnb. Następnie kliknij „zostań gospodarzem w prawym górnym rogu strony. Następnie musisz utworzyć listę swojej przestrzeni. Aukcja jest bardzo podobna do strony profilowej miejsca, które chcesz udostępnić; podobnie jak profil w mediach społecznościowych, im ładniej wygląda Twoja strona, tym więcej uwagi będzie przyciągać. Dobrze jest, aby Twoja przestrzeń wyglądała tak ładnie, jak to tylko możliwe, i robić pochlebne zdjęcia. Ile należy pobierać? Airbnb pomaga ustalić ceny, wskazując średnie dla Twojego obszaru.

Możesz także zarabiać na Airbnb, organizując doświadczenie. „Atrakcje Airbnb to działania zaprojektowane i prowadzone przez inspirujących mieszkańców. Wykraczają poza typowe wycieczki lub zajęcia, zanurzając gości w wyjątkowym świecie gospodarza – mówi strona Airbnb. Jeśli chcesz zorganizować atrakcję, zapoznaj się ze standardami jakości Airbnb, które określają wymagania dotyczące atrakcji. Zasadniczo gość musi uzyskać dostęp do czegoś, uczestniczyć w czymś i zaoferować mu oryginalną perspektywę. Po przejrzeniu standardów jakości, zaprojektuj swoje doświadczenie i prześlij je do Airbnb do zatwierdzenia. Po zatwierdzeniu możesz opublikować i udostępnić swoje doświadczenie.

Airbnb ma wysokie opłaty, ale prawdopodobnie jest tańsze niż pobyt w hotelu

Oprócz ceny pokoju Airbnb pobiera opłatę za obsługę gości, która zwykle wynosi maksymalnie 14,2%. Gospodarze płacą również opłatę serwisową w wysokości około 3%, którą Airbnb dolicza do każdej transakcji. Gospodarze oferujący doświadczenia podlegają 20% opłacie za usługę.

Cena pokoju na Airbnb zależy od wielu czynników, w tym od lokalizacji, jakości oferty i udogodnień. Na Airbnb można znaleźć bardzo niedrogie pokoje, tak jak bardzo niedrogie hotele. W miastach położonych na obrzeżach głównych metropolii można zazwyczaj znaleźć najlepsze oferty. Znaleźliśmy pokój za 31 dolarów w Marietcie, mieście niedaleko Atlanty w stanie Georgia.

Według najnowszych danych Mashvisor średnie dzienne stawki na Airbnb w 2020 roku wahały się od 205 USD w miejscach takich jak Madison w stanie Wisconsin do 665 USD w Key West na Florydzie. Ze względu na dużą różnorodność wielkości i typów domów na Airbnb, nawet w jednym obszarze ceny są bardzo niskie i bardzo wysokie dla wszystkich rodzajów budżetów.

Pojawiły się doniesienia o problemach z bezpieczeństwem i ochroną

Być może słyszałeś doniesienia o tym, że gość niszczy dom gospodarza, gospodarz zagraża bezpieczeństwu gościa lub gospodarz Airbnb obserwujący gościa przez ukrytą kamerę. Airbnb podjęło pewne działania, aby pomóc w promowaniu bezpieczeństwa i ochrony gospodarzy i gości, takie jak zlecenie użytkownikom identyfikowania się, ulepszanie systemów profili i ocen oraz wdrażanie gwarancji gospodarza, która zwraca kwalifikującym się gospodarzom odszkodowanie do 1 miliona dolarów. Airbnb może również przeprowadzać kontrole publicznych rejestrów, takich jak rejestry przestępców seksualnych, aby sprawdzić, czy użytkownik ma przeszłe dane.

Nowe przepisy dotyczące Airbnb

Kontrowersje na Airbnb

Airbnb to nie wszystkie podwodne pomieszczenia do akwariów. Zaprosił swój udział w kontrowersjach. Miasta od San Francisco po Nowy Jork i Barcelonę po Chicago i Berlin starły się z firmą, a Airbnb próbuje znaleźć sposób na kompromis z miejscami, które chcą więcej regulacji. Krytycy oskarżyli Airbnb o zaostrzenie kryzysu mieszkaniowego w San Francisco, a sędzia odrzucił pozew firmy przeciwko miastu.

Osoby fizyczne skarżyły się również na tę usługę, a niektórzy twierdzą, że gospodarze dyskryminowali ich, próbując znaleźć wynajem. W odpowiedzi na recenzję Airbnb zmienił niektóre ze swoich zasad, na przykład uniemożliwiając gospodarzom przyjmowanie gości na określony dzień, jeśli wcześniej odrzucili już kogoś innego. Airbnb zostało również oskarżone o usuwanie negatywnych recenzji po tym, jak gość stwierdził, że dom, do którego przyjechała, wyglądał zupełnie gorzej niż zdjęcia pięciogwiazdkowego obiektu, który zarezerwowała.

Pamiętaj, że jeśli jesteś gospodarzem, Airbnb prześle Ci powiadomienia, jeśli zaktualizuje swoje warunki świadczenia usług.

Czy powinieneś korzystać z Airbnb?

Jedną z zalet korzystania z Airbnb jest koszt, ponieważ możesz legalnie znaleźć tanie miejsce na pobyt na stronie. Dowiesz się również wcześniej wielu szczegółowych informacji o tym, gdzie będziesz mieszkać, a przed pobytem możesz porozmawiać ze swoim gospodarzem. Jeśli porównujesz Airbnb z tradycyjnym hotelem, warto pomyśleć o kilku kwestiach:

  • Prywatność i dostęp: hotele są zazwyczaj zlokalizowane centralnie, ale Airbnb pozwala wybierać domki, domki i pokoje na uboczu. Zapewniają one większą prywatność i mogą znajdować się bliżej na zewnątrz, co pozwala na zupełnie inne wrażenia.
  • Udogodnienia: hotele mają różne gwarantowane udogodnienia i opcje wyżywienia, ale wypożyczalnie Airbnb nie. Sprawdź szczegóły, aby sprawdzić, czy wypożyczalnia oferuje Wi-Fi, kawę, a nawet prąd. Jeśli chcesz robić jedzenie podczas pobytu tam, sprawdź również kuchnię. Jeśli odwiedzasz szczególnie gorący lub zimny obszar, sprawdź również ogrzewanie i chłodzenie.Meldowanie się: Meldowanie się w hotelu jest uniwersalne, ale gospodarze Airbnb mogą bardzo różnić się pod względem meldowania ludzi.Sprzątanie: gospodarze Airbnb są żywotnie zainteresowani utrzymaniem czystości i mogą nawet oferować usługi sprzątania, ale może się to różnić. Tymczasem hotele mają ścisły harmonogram sprzątania.Programy nagród: hotele mogą oferować programy nagród i rabaty oraz mogą współpracować z większymi firmami. To nie są opcje w Airbnbs.Zwierzęta: Zwierzęta domowe i sierść zwierząt domowych mogą stanowić problem na Airbnbs, zwłaszcza w przypadku wynajmu pokoju będącego częścią większego domu. Z drugiej strony Airbnbs ułatwiają również podróżowanie z ukochanym zwierzakiem.Dla gospodarzy wynajęcie pokoju w domu bez pozwolenia to legalna szara strefa. W niektórych miejscowościach jest to nielegalne. Oprócz konsekwencji prawnych i oczywistych obaw dotyczących bezpieczeństwa, dobrze jest upewnić się, że wiesz, w co się pakujesz. Oznacza to przeczytanie regulaminu, drobnego druku i recenzji innych użytkowników. Gospodarze powinni zapoznać się z lokalnymi przepisami i zapewnić niezbędne ubezpieczenie przed wynajęciem powierzchni w swoich domach. Jeśli zdecydujesz się zarezerwować pobyt na Airbnb, dobrze jest poinformować bliskiego przyjaciela lub krewnego, gdzie dokładnie się zatrzymasz, i postępować zgodnie ze wszystkimi poradami i instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa na stronie Airbnb.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy