Co to jest Bitcoin Mining i jak to działa?

17 lutego 2021
Category: Każdego Miesiąca

Przez: Ofir Beigel | Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020

Jeśli słyszałeś o Bitcoinie, prawdopodobnie słyszałeś również o wydobywaniu Bitcoinów – koncepcji „tworzenia Bitcoinów z komputera. Poniższy post zawiera pełny przegląd tego, czym jest wydobywanie bitcoinów i jak to faktycznie działa.

Co to jest podsumowanie wydobywania bitcoinów

Wydobywanie bitcoinów to proces aktualizowania rejestru transakcji Bitcoin zwany blockchainem. Wydobywanie odbywa się poprzez uruchamianie niezwykle potężnych komputerów zwanych ASIC, które ścigają się z innymi górnikami, próbując odgadnąć określoną liczbę.

Pierwszy górnik, który odgadnie liczbę, aktualizuje księgę transakcji, a także otrzymuje nagrodę w postaci nowo wybitych bitcoinów (obecnie nagroda wynosi 6,25 bitcoinów).

Dzisiaj, aby przynosić zyski z wydobywaniem bitcoinów, musisz dużo zainwestować w sprzęt, chłodzenie i przechowywanie. Nie można z zyskiem wydobywać Bitcoinów za pomocą komputera PC lub GPU w domu . Możesz obliczyć swoją rentowność za pomocą kalkulatora wydobywania bitcoinów.

Oto, co musisz zrobić, aby rozpocząć wydobywanie bitcoinów:

 • Oblicz opłacalność wydobycia
 • Zdobądź górnika BitcoinZdobądź portfel BitcoinZnajdź basen górniczyPobierz program wydobywczyRozpocznij wydobycie!To w skrócie wydobywanie bitcoinów. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie dotyczące wydobywania, czytaj dalej ten post. Oto, co omówię:

  Nie lubisz czytać? Obejrzyj naszą wersję wideo tego przewodnika

  1. Co to jest Bitcoin Mining?

  Bitcoin to zdecentralizowana alternatywa dla systemu bankowego. Oznacza to, że system może obsługiwać i przesyłać środki z jednego rachunku na drugie bez żadnej centralnej władzy.

  Dzięki zaufanemu organowi centralnemu przesyłanie pieniędzy jest łatwe. Po prostu powiedz bankowi, że chcesz usunąć 50 USD ze swojego konta i dodać je do konta innej osoby. W tym przykładzie bank ma całą władzę, ponieważ bank jest jedynym, który może aktualizować księgę, w której znajdują się salda wszystkich osób w systemie.

  Z drugiej strony Bitcoin tworzy system, który ma zdecentralizowaną księgę. Daje niezależnym górnikom możliwość aktualizowania rejestru bez dawania im zbyt dużej mocy.

  Jak działa górnictwoKażdy, kto chce uczestniczyć w aktualizacji księgi transakcji Bitcoin, znanej jako blockchain, może to zrobić. Wystarczy odgadnąć liczbę losową, która rozwiązuje równanie wygenerowane przez system.

  Brzmi prosto, prawda?

  Oczywiście to zgadywanie jest wykonywane przez komputer. Im mocniejszy jest Twój komputer, tym więcej domysłów możesz zgadnąć w ciągu sekundy , zwiększając swoje szanse na wygraną w tej grze. Jeśli uda Ci się zgadnąć, zarabiasz bitcoiny i możesz napisać „następną stronę transakcji Bitcoin na łańcuchu bloków.

  Rozwiązanie równania jest bardzo trudne do osiągnięcia, ale bardzo łatwe do zweryfikowania. Możesz pomyśleć o kostce Rubika jako dobrym przykładzie (bardzo trudna do rozwiązania, ale łatwo zauważyć, że ją rozwiązałeś).

  Kostka Rubika – trudna do rozwiązania, łatwa do udowodnienia, że ​​ją rozwiązałeś

  Proces wydobycia w pigułceGdy komputer wydobywczy poda właściwe przypuszczenie, komputer określa, które oczekujące transakcje zostaną wstawione do następnego bloku transakcji w łańcuchu bloków.

  Kompilowanie tego bloku reprezentuje Twój moment chwały, ponieważ stałeś się teraz tymczasowym bankierem Bitcoin, który może zaktualizować księgę transakcji Bitcoin.

  Utworzony blok transakcji wraz z rozwiązaniem jest wysyłany do całej sieci, aby inne komputery mogły go zweryfikować.

  Każdy komputer, który weryfikuje Twoje rozwiązanie, aktualizuje swoją kopię księgi transakcji Bitcoin o transakcje, które zdecydowałeś się uwzględnić w bloku.

  System generuje stałą ilość Bitcoinów (obecnie 6,25) i nagradza je jako rekompensatę za czas i energię spędzoną na rozwiązaniu zadania matematycznego.

  Dodatkowo otrzymasz zapłatę wszelkich opłat transakcyjnych, które były dołączone do transakcji wstawionych do następnego bloku.

  Wszystkie transakcje w właśnie wprowadzonym bloku są teraz potwierdzone przez sieć Bitcoin i są praktycznie nieodwracalne.

  Oto dwuminutowy film przedstawiający proces blokowania i potwierdzania.

  Więc to jest wydobywanie bitcoinów w pigułce.

  Nazywa się to wydobyciem, ponieważ ten proces pomaga „wydobywać nowe Bitcoiny z systemu. Ale jeśli się nad tym zastanowić, część wydobywcza jest tylko produktem ubocznym procesu potwierdzania transakcji. Nazwa jest więc nieco myląca, ponieważ głównym celem wydobycia jest prowadzenie księgi w sposób zdecentralizowany.

  Ponieważ kopanie opiera się na zgadywaniu, za każdym razem inny górnik zgadnie numer i otrzyma prawo do aktualizacji łańcucha bloków. Oczywiście górnicy z większą mocą obliczeniową będą odnosić sukcesy częściej, ale ze względu na prawo prawdopodobieństwa statystycznego jest wysoce nieprawdopodobne, że ten sam górnik odniesie sukces za każdym razem.

  2. Trudność wydobycia

  Teraz, gdy już wiesz, czym jest wydobywanie bitcoinów, możesz pomyśleć: „Super! Darmowe pieniądze! Gdzie mam się zarejestrować? Cóż, nie tak szybko…

  Satoshi Nakamoto, wynalazca Bitcoina, opracował zasady wydobywania w taki sposób, że im większa moc wydobywcza ma sieć, tym trudniej jest odgadnąć odpowiedź na problem matematyczny. Tak więc trudność procesu wydobywczego polega w rzeczywistości na samodostosowywaniu się do zgromadzonej mocy wydobywczej, jaką posiada sieć.

  Jeśli dołączy więcej górników, rozwiązanie problemu będzie trudniejsze; jeśli wielu z nich odpadnie, będzie łatwiej. Nazywa się to trudnością wydobycia.

  Trudność wydobycia dostosowuje się co 2016 bloków

  Regulacja trudnościTrudność polega na samoregulacji, aby zapewnić stały przepływ nowych Bitcoinów do systemu. W pewnym sensie zrobiono to, aby utrzymać inflację pod kontrolą. Trudność wydobycia jest tak ustawiona, że ​​średnio co dziesięć minut dodawany będzie nowy blok (tzn. Liczba będzie odgadywana średnio co dziesięć minut).

  Teraz pamiętajcie, to jest średnio . Możemy dodać dwa bloki minuta po minucie, a następnie poczekać godzinę na następny blok. Na dłuższą metę wyrówna to średnio do dziesięciu minut.

  Korekta trudności odbywa się co 2016 bloków (średnio co 2 tygodnie) wstecz. Oznacza to, że co 2016 bloków system sprawdza poprzednie bloki 2016 i oblicza średni czas bloku. Jeśli jest poniżej 10 minut, zwiększy trudność, jeśli jest powyżej 10 minut, obniży ją.

  3. Sprzęt do wydobywania bitcoinów

  Wydobywanie procesora

  Kiedy Bitcoin zaczynał, nie było tam wielu górników. W rzeczywistości Satoshi, wynalazca Bitcoin, i jego przyjaciel Hal Finney byli w tamtym czasie jedynymi osobami wydobywającymi Bitcoin na własnych komputerach osobistych.

  Korzystanie z procesora (jednostka centralna – mózg komputera) wystarczyło do wydobycia bitcoinów w 2009 roku, ponieważ trudność wydobycia była bardzo niska. Gdy Bitcoin zaczął się przyjmować, ludzie zaczęli szukać mocniejszych rozwiązań górniczych.

  Wydobywanie GPUGPU (procesor graficzny) to specjalny komponent dodawany do komputerów w celu wykonywania bardziej złożonych obliczeń. Pierwotnie układy GPU miały umożliwić graczom uruchamianie gier komputerowych o wysokich wymaganiach graficznych.

  Ze względu na swoją architekturę układy GPU stały się popularne w dziedzinie kryptografii, a około 2011 roku ludzie zaczęli używać ich również do wydobywania bitcoinów. Dla porównania, moc wydobywcza jednego GPU jest równa mocy około 30 procesorów.

  W przeszłości do wydobywania bitcoinów wykorzystywano układy GPU

  Wydobywanie FPGAFPGA to sprzęt, który można podłączyć do komputera w celu wykonania zestawu obliczeń. Działają jak GPU, ale są 3–100 razy szybsze. Wadą jest to, że są trudniejsze do skonfigurowania, dlatego nie były tak powszechnie używane w kopaniu, jak GPU.

  FPGA są bardziej wydajne niż GPU do celów wydobywczych

  Wydobywanie ASICOkoło 2013 roku wprowadzono nową rasę górników: górnika ASIC. ASIC to skrót od Application Specific Integrated Circuit.

  ASIC to elementy sprzętu wyprodukowane wyłącznie w celu wydobywania bitcoinów. W przeciwieństwie do procesorów graficznych, procesorów i układów FPGA nie można ich używać do niczego innego. Ich funkcja została zakodowana na stałe w maszynie.

  Obecnie górnicy ASIC są obecnym standardem górniczym. Niektórzy wcześni kopacze ASIC pojawili się nawet w postaci USB, ale dość szybko stali się przestarzali. Mimo że rozpoczęli działalność w 2013 roku, technologia szybko ewoluowała, a co sześć miesięcy pojawiali się nowi, potężniejsi górnicy.

  Platforma wydobywcza USB ASIC z wentylatorem na górze

  Po około trzech latach tego szalonego wyścigu technologicznego w końcu dotarliśmy do bariery technologicznej i sytuacja zaczęła się nieco ochładzać. Od 2016 r. Tempo zwalniania nowych kopaczy znacznie się zmniejszyło.

  Górnik Bitcoin ASIC używany do wydobywania bitcoinów

  4. Pule wydobywcze bitcoinów

  Górnictwo to niezwykle konkurencyjna gra. Nawet jeśli kupisz najlepszego możliwego kopacza, nadal jesteś w bardzo niekorzystnej sytuacji w porównaniu z profesjonalnymi farmami wydobywczymi Bitcoin. Dlatego powstały baseny górnicze.

  Pomysł jest prosty – górnicy łączą się, tworząc „pulę, aby mogli połączyć swoją moc wydobywczą i skuteczniej konkurować. Gdy pula zdoła wygrać zawody, nagroda zostanie rozdzielona między członków puli w zależności od tego, ile mocy wydobywczej każdy z nich wniósł.

  W ten sposób nawet mali górnicy mogą dołączyć do gry wydobywczej i mieć szansę na zarobienie Bitcoinów (choć otrzymują tylko część nagrody).

  Udział w rynku najpopularniejszych pul do wydobywania bitcoinów w 2020 roku

  Obecnie istnieje kilkanaście dużych pul, które rywalizują o szansę na wydobycie bitcoinów i aktualizację księgi. Według niektórych raportów 65% całego wydobycia bitcoinów na świecie odbywa się w Chinach z powodu taniej energii elektrycznej, kosztów produkcji i warunków pogodowych.

  5. Czy Bitcoin Mining jest opłacalny?

  Krótka odpowiedź brzmi „prawdopodobnie nie; prawidłowa odpowiedź brzmi „to zależy od wielu czynników.

  Obliczając rentowność wydobywania bitcoinów, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Rozbijmy je.

  Hashrate (jak potężny jest twój górnik)Hash to problem matematyczny, który musi rozwiązać komputer górnika. Hashhrate odnosi się do wydajności twojego górnika (tj. Ile zgadnięć twój komputer może wykonać na sekundę).

  Hashrate można mierzyć w MH / s (mega hash = 1m hashów na sekundę), GH / s (giga hash = 1b per hashes second), TH / s (terra hash = 1t hashes per second), a nawet PH / s ( hash peta = 1000t hashów na sekundę).

  Nagroda BitcoinLiczba bitcoinów wygenerowanych, gdy górnik znajdzie rozwiązanie (innymi słowy „rozwiązuje blok). Liczba ta zaczęła się od 50 bitcoinów w 2009 roku i zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków (około czterech lat). Obecna liczba Bitcoinów przyznawanych na blok wynosi 6,25.

  Ostatni halving miał miejsce w maju 2020 r., A następny w 2024 r. Gdy nastąpi halving, nagroda spadnie do 3,125 Bitcoina.

  Trudność wydobyciaLiczba, która przedstawia, jak trudno jest wydobywać bitcoiny w dowolnym momencie, biorąc pod uwagę ilość mocy wydobywczej aktualnie aktywnej w systemie.

  Koszt energii elektrycznejZnany również jako „ile dolarów płacisz za kilowat, aby uzyskać prąd?

  Aby obliczyć rentowność, musisz poznać swoją stawkę za energię elektryczną. Zwykle można to znaleźć na miesięcznym rachunku za prąd. Jest to ważne, ponieważ górnicy zużywają energię elektryczną, czy to do zasilania koparki, czy do jej schłodzenia (maszyny te mogą być naprawdę gorące i hałaśliwe).

  Pobór energiiKażdy górnik zużywa inną ilość energii. Przed obliczeniem rentowności musisz poznać dokładne zużycie energii przez koparkę. Można to łatwo znaleźć dzięki szybkiemu wyszukiwaniu w Internecie. Pobór mocy mierzy się w watach.

  Opłaty za basenJeśli wydobywasz przez pulę wydobywczą, pula ta pobierze określony procent twoich zarobków za świadczenie ich usług. Ogólnie byłoby to około 2%.

  Cena BitcoinaPonieważ nikt nie wie, jaka będzie cena Bitcoina w przyszłości, trudno przewidzieć, czy wydobywanie bitcoinów będzie opłacalne. Jeśli planujesz w przyszłości zamienić wydobyte bitcoiny na jakąkolwiek inną walutę, ta zmienna będzie miała znaczący wpływ na rentowność.

  Trudność wzrasta z roku na rokJest to prawdopodobnie najważniejsza i najbardziej nieuchwytna zmienna z nich wszystkich. Chodzi o to, że skoro nikt nie jest w stanie przewidzieć liczby górników dołączających do sieci, nikt też nie może przewidzieć, jak trudne będzie wydobywanie za sześć tygodni, sześć miesięcy lub sześć lat od teraz.

  W rzeczywistości przez cały czas istnienia Bitcoina jego rentowność spadła tylko kilka razy – nawet wtedy, gdy cena była stosunkowo niska.

  Ostatnie dwa czynniki (wzrost ceny i trudności) są powodem, dla którego nikt nigdy nie będzie w stanie udzielić w 100% dokładnej odpowiedzi na pytanie „czy wydobywanie bitcoinów jest opłacalne?

  Gdy masz już wszystkie te zmienne pod ręką, możesz wstawić je do kalkulatora wydobywania bitcoinów (jak widać poniżej) i uzyskać szacunkową liczbę Bitcoinów, które zarobisz każdego miesiąca. Jeśli nie możesz uzyskać pozytywnego wyniku na kalkulatorze, prawdopodobnie oznacza to, że nie masz odpowiednich warunków, aby wydobycie było opłacalne.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy