Czy karty kredytowe są formą pieniądza?

17 lutego 2021
Category: Wystawca Karty

Karty kredytowe i podaż pieniędzy

 • Dzielić
 • FlipboardE-mail
 • Ph.D., Business Administration, Richard Ivey School of Business
 • Magister ekonomii, University of RochesterLicencjat, ekonomia i nauki polityczne, University of Western OntarioPrzyjrzyjmy się, co jest uważane za pieniądze i gdzie pasują karty kredytowe.

  W artykule „Ile wynosi podaż pieniądza na mieszkańca w Stanach Zjednoczonych? widzieliśmy, że istnieją trzy podstawowe definicje pieniądza: M1, M2 i M3. Zacytowaliśmy Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, który stwierdził:

  „[M1] składa się z gotówki w rękach społeczeństwa; czeków podróżnych; depozytów na żądanie i innych depozytów, na podstawie których można wystawiać czeki. M2 obejmuje M1 plus rachunki oszczędnościowe, depozyty terminowe poniżej 100 000 USD oraz salda na detalicznym rynku pieniężnym fundusze inwestycyjne. M3 obejmuje depozyty terminowe M2 plus duże (100 000 USD lub więcej), salda w instytucjonalnych funduszach pieniężnych, zobowiązania z tytułu odkupu wyemitowane przez instytucje depozytowe oraz eurodolary posiadane przez rezydentów USA w zagranicznych oddziałach banków amerykańskich i we wszystkich bankach w Stanach Zjednoczonych. Królestwo i Kanada .

  Ponieważ karty kredytowe nie należą do M1, M2 lub M3, nie są uważane za część podaży pieniądza. Dlatego:

  Przypuśćmy, że idziemy z dziewczyną na zakupy do klasycznych gier wideo i znajduję egzemplarz Music Machine dla Atari 2600 za 50 dolarów. Nie mam 50 $, więc nakłaniam moją dziewczynę do zapłaty za grę w moim imieniu z obietnicą, że zwrócę jej później. Mamy więc następujące transakcje:

 • Dziewczyna daje sklepikarzowi 50 dolarów.
 • Mike obiecuje dziewczynie zapłacić 50 dolarów w przyszłości.Nie uważalibyśmy tej pożyczki za „pieniądze z kilku powodów:

 • Pieniądze w dowolnej formie są ogólnie uznawane za aktywa bardzo płynne, czyli takie, które można szybko zamienić na gotówkę lub wykorzystać jako gotówkę. Moja karta baseballowa Barry Bonds, choć wydrukowana na papierze jak pieniądze, nie jest uważana za pieniądze, ponieważ nie mogę jej zamienić na pieniądze bez szukania kogoś, kto ją ode mnie kupi. Nie mogę iść do sklepu i kupować artykułów spożywczych w zamian za kartę baseballową. Podobnie, mój dług wobec mojej dziewczyny nie zostałby uznany za pieniądze, ponieważ nie może ich użyć jako formy pieniędzy na zakupy, a znalezienie kogoś, kto jest skłonny zapłacić jej gotówkę w zamian za pożyczkę, nie jest trywialne.
 • Pożyczka to mechanizm, w którym pieniądze zostaną przelane ode mnie do mojej dziewczyny, ale pożyczka nie jest sama w sobie. Kiedy spłacę pożyczkę, zapłacę jej 50 dolarów, które będą miały formę pieniędzy. Jeśli weźmiemy pod uwagę pożyczkę jako pieniądze, a spłatę pożyczki jako pieniądze, zasadniczo liczymy tę samą transakcję dwa razy.50 dolarów, które moja dziewczyna płaci sklepikarzowi, to pieniądze. 50 dolarów, które jutro zapłacę mojej dziewczynie, to pieniądze, ale zobowiązanie, które mam od dzisiaj do jutra, to nie pieniądze.

  Karty kredytowe działają dokładnie tak samo, jak ta pożyczka. Jeśli kupisz grę za pomocą karty kredytowej, wystawca karty zapłaci dziś sklepikarzowi, a ty będziesz miał obowiązek zapłacić wystawcy karty kredytowej, gdy pojawi się rachunek z karty kredytowej. To zobowiązanie wobec wystawcy karty kredytowej nie oznacza pieniędzy . Część pieniężna transakcji między Tobą a firmą obsługującą kartę kredytową ma znaczenie tylko wtedy, gdy zapłacisz rachunek.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy