Dlaczego Bitcoin jest skazany na niepowodzenie

17 lutego 2021
Category: Nawet Jeśli

Bańka pęknie, po prostu poczekaj na to.

Jednej rzeczy możemy być pewni, że nic nie jest zbyt duże, by zawieść. W minionym stuleciu ludzkość była świadkiem największych krachów finansowych i manii, jakie kiedykolwiek odnotowano. Jedną z największych lekcji, jakie możemy wyciągnąć z historii, jest to, że rzeczy zwykle stają się zbyt duże, zanim wybuchną. Tak jak to się stało w XVII wieku, wraz z szaleństwem Tulip Bulb, boomem na giełdach internetowych w latach 90. lub krach na giełdzie w 1929 roku. Ale czy tak będzie w przypadku Bitcoina? Czy zmierzamy do katastrofy Bitcoin? Koniecznie trzeba spojrzeć w przeszłość, aby zobaczyć, jak potoczy się przyszłość.

Bitcoin powstał w 2009 roku po kryzysie finansowym z 2008 roku. Cud technologiczny, który miał na celu uniknięcie całej instytucji bankowej. Przełomowy sposób na rzucenie wyzwania walutom fiducjarnym oraz rządowym regulacjom, centralizacji i kontroli. Zasadniczo jednak jego tworzenie jest zasadniczo wadliwe, ze sztucznie narzuconym limitem, podaż Bitcoinów jest na stałe ustalona na poziomie 21 milionów, co samo w sobie jest projektem pozbawionym sensu ekonomicznego. Gospodarka potrzebuje tyle pieniędzy, ile w niej zachodzą transakcje i działania. Jeśli więc wiele osób chce zacząć płacić za pośrednictwem sieci Bitcoin, wartość Bitcoinów będzie musiała wzrosnąć lub w najlepszym przypadku pozostać na wysokim poziomie, aby sprostać takiemu popytowi.

Jeśli transakcje Bitcoinami będą nadal rosły, ale kwota waluty przestanie to robić, ponieważ ma pułap, wówczas będzie narażona na deflację. Oznacza to, że każdy bitcoin zostanie zbytnio przeszacowany, a ceny towarów nominowanych w tej walucie spadną, co wcale nie jest pozytywne dla działalności gospodarczej.

Wszystko, co trzeba zrobić, to zapewnić stabilny wskaźnik wartości dla wszystkich towarów dostępnych na rynku. Waluty takie jak dolar amerykański są w tym niewiarygodnie dobre, działają również jako prawny środek płatniczy wspierany przez banki centralne i skarbowe. Bitcoin jest całkowicie niezdolny do konkurowania z dobrze znanymi walutami fiducjarnymi, głównie dlatego, że jego właściciele wolą gromadzić niż wydawać, i to jest główny powód, dla którego w ciągu ostatnich kilku miesięcy jego wartość rosła niemal bez końca. Niestety, dopóki towary nie zaczną być wyceniane bezpośrednio w Bitcoinie, a nie w innych walutach, nigdy nie będzie w stanie stać się walutą. Nawet jeśli jego przyjęcie było potrzebne, ścieżka Bitcoina do głównego nurtu napotyka wiele przeszkód prawnych, regulacyjnych i kulturowych.

W przeciwieństwie do tego, co myśli wielu ludzi (w tym ekspertów finansowych i handlowców), Bitcoin nie jest walutą, ale raczej czymś bliższym towarem. Cyfrowy. Pomyśl o tym jak o cyfrowej wersji złota bez nieodłącznego użycia tego ostatniego. Bitcoin ma wszystkie cechy charakterystyczne, aby być towarem, ponieważ jest rzadki, przenośny, bezpieczny i trwały, ale wiąże się z poważnymi problemami.

Warto zauważyć, że powodem, dla którego ludzie używają Bitcoin w tej chwili, jest to, że wydaje się on użyteczny i solidny, ale są też przesadzeni, szaleńczo napędzani przez kryptofenomen, czasami nawet go nie rozumiejąc. Wartość Bitcoin jest napędzana głównie przez spekulantów, po których następuje euforyczny rozmach, jaki wywołali jego inwestorzy. Duzi gracze zaangażowali się w ten szał i aktywnie manipulują rynkami poprzez wysokie inwestycje i wysoką wyprzedaż. Inflacyjna spirala jest znana i może doprowadzić do końca Bitcoina.

„Bitcoiny nie są prawdziwą inwestycją; są to zakłady wewnątrz kasyna. Jeśli cena wróci do góry, nie daj się zwieść. W żargonie pękających baniek inwestycyjnych jest to coś, co nazywa się „odbiciem zdechłego kota. Ludzie, którzy desperacko chcą utrzymać grę, spieszą się z powrotem, mając nadzieję na podniesienie ceny, ale to nigdy nie trwa . – Kurt Eichenwald

Istnieje jednak wiele powodów, które sugerują, że ten finansowy eksperyment nie będzie trwał długo i że faktycznie znajdujemy się przed kolejną bańką spekulacyjną, zgodnie z niedawnym raportem WSJ, w którym 96% ankietowanych ekonomistów poparło ten pomysł.

Jak stwierdził wcześniej Hyman Minsky, „każdy może tworzyć pieniądze: problem polega na tym, by je zaakceptować. A jeśli chodzi o nową walutę, stopień akceptowalności, o którym mowa, zależy od zdolności emitenta do zapewnienia jej przystosowalności szerszej publiczności. Oznacza to, że im więcej emitent ma możliwość wykorzystania swojej waluty, tym większa będzie jej solidność. Dlatego najsilniejsza i najczęściej używana waluta jest emitowana przez najpotężniejsze państwo świata (pod względem wojskowym, ekonomicznym, technologicznym i kulturowym), które jest w stanie narzucić jej użycie siłą: dolar amerykański.

Boom Bitcoin uosabia fundamentalne zjawisko, którego doświadczamy w ciągu ostatnich kilku lat. Nasz brak zdolności przystosowania się do nowych wynalazków technologicznych. Kulturowy niepokój nie pozwala nam w pełni korzystać ze wszystkich nowinek technologicznych, które pojawiają się każdego dnia. Jak powiedział Eric Teller, dyrektor generalny Google ds. Badań i rozwoju X, „technologia rozwija się w coraz szybszym tempie, podczas gdy ludzkie zdolności adaptacyjne rosną tylko w wolniejszym, liniowym tempie. Entuzjaści i inwestorzy Bitcoina są świadomi tego zjawiska i używają go przeciwko zdecydowanej większości z nas. Dlatego kryptowaluty są dla niektórych tak trudne do zrozumienia i jest to główny powód, dla którego taka technologia jest może zbyt zaawansowana na nasze czasy.

Historycznie rzecz biorąc, bańki są dość trudne do przewidzenia, ale można bezpiecznie stwierdzić, że Bitcoin ma wszystkie charakterystyczne oznaki bańki z podręcznika. Po pierwsze, jego niedawne astronomiczne zyski i spadki z zeszłego roku, kiedy jego wartość spadła poniżej 11500 USD w grudniu ubiegłego roku, tracąc ponad jedną czwartą swojej wartości w ciągu zaledwie jednego dnia, w tym samym czasie jego cena wzrosła o rekordowe 1500% w 2017. Wszystkie te znaki nie są nowe i zostały wcześniej zarejestrowane w wydarzeniach przypominających bańki.

„Bańki giełdowe nie wyrastają z powietrza. Mają solidną podstawę w rzeczywistości, ale rzeczywistość jest zniekształcona przez nieporozumienie . – George Soros

Po bańkach spekulacyjnych, takich jak Bitcoin, zwykle następuje: „dużo emocji i „duża zmienność. Idealne połączenie zbliżającej się katastrofy gospodarczej. Rynek nie zawsze może w nieograniczony sposób przynosić optymalne wyniki i zyski dla wszystkich, nie o to chodzi w kapitalizmie.

W pewnym momencie szał wygaśnie i, jak widzieliśmy w przeszłości, pojawi się panika. Tylko ci, którzy szukają spekulacyjnych zysków, będą próbować wypłacić i zebrać swoje zyski, ci, którzy myśleli, że są na najlepszej drodze zostaną milionerami, niestety, będą tymi, którzy poniosą straszne konsekwencje wybuchu.

„Szybkie i łatwe bogactwo często kończy się szybką i łatwą rozpaczą. – Jeffrey D. Sachs

Przepraszamy, ale Bitcoin ma wszystkie cechy zidentyfikowane jako bańka. Jest teraz niestabilny, irracjonalny, spekulacyjny, niestabilny, skomplikowany i zbyt euforyczny. Jesteśmy tuż przed kolejną pienistą bańką, która w niedalekiej przyszłości spektakularnie i nieuchronnie pęknie, po prostu musimy na to poczekać.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy