Jak mogę bezpłatnie sprawdzić stan konta

Jak mogę bezpłatnie sprawdzić stan konta
16 października 2020

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie informacje znajdują się w raporcie kredytowym i na co zwrócić uwagę podczas jego przeglądania? Raport kredytowy to podsumowanie Twojej unikalnej historii finansowej. Trzy ogólnokrajowe biura informacji kredytowej gromadzą i przechowują historię Twojej działalności kredytowej, zgodnie z raportami pożyczkodawców i wierzycieli, u których masz rachunki. Twój raport kredytowy zawiera ważne informacje o Tobie, w tym:

 • Dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer ubezpieczenia społecznego, pseudonimy lub poprzednie nazwiska, obecne i poprzednie adresy, a czasem także aktualnych i byłych pracodawców;
 • Informacje o rachunku, w tym historia płatności, salda rachunków i limity oraz daty otwarcia lub zamknięcia rachunków. Obejmuje to konta kredytowe, które mogą być na Twoje nazwisko, takie jak karty kredytowe, kredyty hipoteczne, pożyczki studenckie i pożyczki samochodowe;
 • Upadłości i rachunki w windykacji; i
 • Zapytania, które zawierają listę pożyczkodawców i innych firm, które uzyskały dostęp do Twojego raportu kredytowego.


Przeglądając raport kredytowy, pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Czy w sekcji danych osobowych raportu kredytowego Twoje imię i nazwisko jest podane prawidłowo, a adres jest aktualny?
 • Czy podane w raporcie kredytowym informacje o koncie są kompletne i dokładne?
 • Jeśli jakiekolwiek informacje są niedokładne lub niekompletne, ważne jest, aby skontaktować się z pożyczkodawcą lub wierzycielem, który wystawił konto, lub z ogólnokrajowym biurem informacji kredytowej, które wydało raport kredytowy.

Dlaczego znajomość mojego kredytu jest ważna?

Twoje raporty kredytowe zawierają szczegółową historię o Tobie, w tym informacje o Twoich kontach finansowych i historii płatności. Osoby, które mają dostęp do tych informacji, w tym osoby trzecie z „dozwolonym celem”, mogą zaakceptować lub odrzucić Twoje wnioski o kredyt częściowo na podstawie informacji zawartych w Twoich raportach kredytowych, a także własnych kryteriów kredytowych.

Im więcej wiesz o swoich rachunkach finansowych i historii kredytowej przed podjęciem poważnej decyzji, takiej jak kupno domu lub samochodu, tym lepiej będziesz przygotowany na przyjęcie zobowiązań finansowych, które mogą się w rezultacie pojawić.

Czy kwalifikuję się do dodatkowego raportu kredytowego?

Innym sposobem na otrzymanie kopii bezpłatnego raportu kredytowego z trzech głównych biur kredytowych jest spełnienie jednego z poniższych wymogów określonych w ustawie Fair Credit Reporting Act.

Jeśli spełniasz jeden z tych warunków, masz prawo do jednej dodatkowej bezpłatnej kopii raportu kredytowego w dowolnym 12-miesięcznym okresie:

 • Jesteś bezrobotny i zamierzasz ubiegać się o pracę w ciągu 60 dni
 • Otrzymujesz pomoc społeczną
 • Uważasz, że Twój raport kredytowy zawiera niedokładne informacje z powodu oszustwa


Masz również prawo do bezpłatnej kopii raportu kredytowego, jeśli spełniasz następujące wymagania:

 • W ciągu ostatnich 60 dni odmówiono Ci kredytu lub ubezpieczenia
 • Umieściłeś ostrzeżenie o oszustwie w swoich raportach kredytowych

Jeśli mieszkasz w niektórych stanach, możesz kwalifikować się do dodatkowych bezpłatnych raportów kredytowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy