Jaki procent Twojego dochodu powinien być przeznaczony na czynsz?

17 lutego 2021
Category: Jeśli Nie Masz

Zasada 30% to popularna wskazówka dotycząca płacenia czynszu

 • Dzielić
 • KołekE-mailJGI / Jamie Grill / Getty Images

  Wynajmując swoje pierwsze mieszkanie – lub rozważając następne – należy się zastanowić, jaki procent dochodu powinien być przeznaczony na wynajem. Wydawanie zbyt dużej części wypłaty na miesięczne płatności za czynsz może oznaczać, że nie uda Ci się pokryć innych wydatków, spłacić dług lub zrealizować swoje cele finansowe.

  Reguła 30% jest popularną wytyczną określającą, jaki procent dochodu powinien zostać przeznaczony na wynajem. Planując budżet wynajmu, należy pamiętać o następujących kwestiach.

  Wyjaśnienie zasady 30%: ile należy płacić za czynsz?

  Mówiąc prosto, zasada 30% zaleca, aby miesięczne koszty mieszkaniowe nie przekraczały 30% miesięcznego dochodu brutto. Tak więc, jeśli zarabiasz 5000 USD miesięcznie, maksymalna kwota, jaką powinieneś płacić za mieszkanie, w tym czynsz, wynosi 1500 USD.

  Zasada 30% jest powszechnie akceptowana w kręgach finansów osobistych. Jest to również wytyczna, której przestrzega wielu właścicieli przy określaniu, czy dana osoba może sobie pozwolić na czynsz. Zasada 30% wywodzi się z wytycznych dotyczących dochodów ustalonych w latach sześćdziesiątych XX wieku dla mieszkań komunalnych, więc nie trzeba dodawać, że jest nieco przestarzała. Wcześniejsze 

  Co ciekawe, zasada 30% dotyczy czynszu, ale jest inna liczba, która jest używana do spłat kredytu hipotecznego. W przypadku kredytów hipotecznych pożyczkodawcy zazwyczaj szukają pożyczkobiorców, których miesięczne spłaty za mieszkanie i zadłużenie nie przekraczają 43% ich dochodów. Tak więc, biorąc na przykład ten sam miesięczny dochód w wysokości 5000 USD, zasada ta zakłada, że ​​łącznie wydasz 2150 USD miesięcznie na mieszkanie i spłatę zadłużenia.

  Dlaczego reguła nie zawsze działa

  Istnieją dwie duże wady reguły 30% przy podejmowaniu decyzji, jaki procent dochodu przeznaczyć na czynsz. Po pierwsze, nie uwzględnia inflacji i rosnących cen wynajmu.

  Średnia krajowa cena najmu nieznacznie spadła w 2018 r., Ale ponownie rośnie. Ceny najmu rosną szybciej w niektórych obszarach niż w innych, takich jak Las Vegas i okoliczne przedmieścia.

  Tymczasem wzrost płac utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie od 2007 r., Więc chociaż stawki czynszu rosną, dochody niekoniecznie nadążają.

  Innym problemem związanym z regułą 30% jest to, że nie jest ona dostosowana do Twojej sytuacji. Nie uwzględnia na przykład kwoty kredytu studenckiego lub zadłużenia karty kredytowej, którą możesz spłacić. Nie bierze też pod uwagę tego, ile zarabiasz, twoich celów finansowych ani kondycji rynku nieruchomości, na którym planujesz wynajmować.

  Średnia miesięczna rata kredytu studenckiego wynosi 393 USD. Średnia pensja dla nowego absolwenta college’u wynosi 50 944 USD. Przy obecnych federalnych przedziałach podatku dochodowego wynosi on 43 878 USD, czyli około 3656 USD miesięcznie (nie obejmuje podatków stanowych ani innych potrąceń). Korzystając z reguły 30%, musiałbyś przeznaczyć około 1097 USD miesięcznie na czynsz. Odejmij 393 USD za spłatę kredytu studenckiego, a otrzymasz 2166 USD miesięcznie. To może wydawać się dużo, ale jeśli weźmiesz pod uwagę podatki, transport, opiekę zdrowotną, ubezpieczenie, żywność, odzież i media, może to szybko zniknąć.

  Z drugiej strony możesz mieć wysokie dochody i zarabiać 250 000 dolarów rocznie. W tym scenariuszu, po uwzględnieniu federalnych podatków dochodowych, te 30% podyktowałoby wydawanie około 56 000 dolarów rocznie lub 4682 dolarów miesięcznie na czynsz. Z pewnością mógłbyś to zrobić, ale jeśli starasz się zgromadzić jak najwięcej pieniędzy z oszczędności, aby móc, powiedzmy, przejść na wcześniejszą emeryturę, możesz chcieć wydać znacznie mniej na czynsz.

  Jaki procent dochodu należy przeznaczyć na czynsz?

  Najlepszą odpowiedzią na to pytanie może być to, co najlepiej pasuje do Twojego budżetu i sytuacji finansowej.

  Jeśli nie masz żadnego długu, być może będziesz w stanie pozwolić sobie na wydanie więcej niż 30% dochodu z czynszu. Lub może to być konieczność, jeśli mieszkasz na rynku mieszkaniowym, na którym ceny czynszu gwałtownie rosną.

  Z drugiej strony możesz dążyć do wydawania jak najmniejszej kwoty na czynsz każdego miesiąca, aby spłacić dług lub zwiększyć swoje oszczędności. Pomocne może być staranne zaplanowanie budżetu.

  Zanotuj miesięczne wydatki i wydatki uznaniowe. Aplikacja do budżetowania może pomóc Ci kontrolować wydatki. Następnie zsumuj wszystkie swoje źródła dochodu i odejmij od nich wydatki.

  To budżetowanie może dać ci wyobrażenie o tym, ile wychodzisz każdego miesiąca, w porównaniu z przychodami. I może ci powiedzieć, czy możesz sobie pozwolić na płacenie więcej za czynsz, czy też powinieneś szukać niższego czynszu.

  Ostateczny wniosek: bądź proaktywny, aby zminimalizować koszty wynajmu

  Jeśli wygląda na to, że Twój czynsz może znacznie przekraczać 30% Twojego dochodu, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ograniczyć presję na budżet. Te wskazówki mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na czynszu i zachować większy dochód każdego miesiąca:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy