Kiedy windykacja spada z Twojego raportu kredytowego?

17 lutego 2021
Category: Fico Score

Czytelnik chce wiedzieć, o ile może oczekiwać, że jego wynik wzrośnie, gdy znikną stare konta windykacyjne i co to oznacza dla długu.

Bezpłatna analiza zadłużenia

Skontaktuj się z nami pod numerem (800) -810-0989

Czytelnik chce wiedzieć, o ile może oczekiwać, że jego wynik wzrośnie, gdy znikną stare konta windykacyjne i co to oznacza dla długu.

Pytanie: Miałem kilka kolekcji w moim raporcie kredytowym. Niektóre z nich odpadły teraz. Co się z nimi dzieje i co to oznacza dla mojej zdolności kredytowej? Kris N. Richland, WA

Mandi Woodruff, redaktor naczelny w MagnifyMoney, odpowiada…

Najpierw gratulacje. Jedną z ostatnich rzeczy, które chcesz mieć w raporcie kredytowym, jest konto windykacyjne, więc posiadanie niektórych z nich wypadających z raportu jest zdecydowanie dobrą rzeczą. Również dobre dla Ciebie do monitorowania raportu kredytowego i zauważania, że ​​zniknęły.

Czy Twoja zdolność kredytowa Cię powstrzymuje? Dowiedz się, jak to naprawić.Jak być może wiesz, windykacje prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiły się w Twoim raporcie kredytowym z powodu niespłaconego zadłużenia. Kiedy Twoje rachunki pozostają niezapłacone, dług jest ostatecznie sprzedawany agencji windykacyjnej i zapisywany w raporcie kredytowym jako windykacja. W większości przypadków jest on dostępny przez siedem lat, a dokładniej siedem lat od daty pierwotnego spłaty długu o 180 dni.

Jeśli uważasz, że kolekcja jest błędem, możesz ją zakwestionować, ale jeśli jest to uzasadnione, niewiele możesz zrobić, aby ją usunąć w ciągu tego siedmioletniego okresu. Nawet jeśli spłacisz dług, windykacja pozostanie w Twoim raporcie, chyba że uda Ci się pomyślnie zawrzeć umowę typu „zapłać za usunięcie z firmą windykacyjną.

Oczywiście jednym z głównych problemów związanych z posiadaniem windykacji w raporcie kredytowym jest to, jak bardzo wpływa to na twoją zdolność kredytową, na podstawie których pożyczkodawcy decydują, czy udzielić ci pożyczki, a jeśli tak, to jakie oferują. Zasadniczo im niższy wynik, tym mniej i mniej atrakcyjnych wyborów finansowych będziesz mieć, jeśli chodzi o zakup samochodu, domu lub innych przedmiotów.

Czy więc zniknięcie tych kolekcji z raportu przyspieszy twój wynik? Niestety prawdopodobnie nie. To, jak bardzo poprawi Twój wynik, zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, jak bardzo go to obniżyło.

Wpływ windykacji na Twoją zdolność kredytową zależy od szeregu czynników, takich jak kwota długu, Twoja ocena kredytowa na początek, jak stary jest dług i która ocena kredytowa jest używana. Większość pożyczkodawców wykorzystuje wynik FICO, opracowany przez Fair Isaac Corporation. Istnieją jednak różne wersje wyników FICO, a wpływ kolekcji różni się między nimi. Na przykład najnowszy – FICO Score 9 – nie płaci konsumentom za kolekcję, gdy została opłacona, podczas gdy poprzednie wersje partytury tak. Nowa wersja kosztuje Cię również mniej, jeśli windykacja dotyczy długu medycznego, a nie zadłużenia na karcie kredytowej. Niestety większość pożyczkodawców nadal używa FICO 8 do oceny konsumentów.

We wszystkich wersjach wpływ kolekcji na zdolność kredytową zmniejsza się z upływem czasu, a zanim kolekcja zbliża się do znaku siedmiu lat, ma najmniejszy wpływ. Dlatego jego usunięcie nie spowoduje dużego wzrostu wyniku z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że nie jest to coś do świętowania, a to, oprócz dobrych nawyków finansowych w przyszłości, z pewnością pomoże ci z czasem podnieść wynik.

Wiedz również, że tylko dlatego, że kolekcja nie pojawia się już w Twoim raporcie kredytowym, nie oznacza to, że telefony i listy od agencji windykacyjnych będą musiały zostać przerwane, jeśli nadal jesteś im winien pieniądze. Chociaż mogą próbować odzyskać dług, o ile postępują zgodnie z odpowiednimi procedurami określonymi w ustawie o uczciwej sprawozdawczości kredytowej (tj. Nie mogą cię nękać i wykorzystywać), nie mogą pozwać cię za to w nieskończoność. Każdy stan ma przedawnienie dla różnych rodzajów długów – zazwyczaj od trzech do sześciu lat – po czym są one uważane za dług przedawniony i nie mogą już cię o to pozwać. To nie znaczy, że nie będą próbować, ale jeśli to zrobią, prawo jest po twojej stronie.

Tak więc, jeśli nie mogą już pozwać cię za windykację i wypadło to z twojego raportu kredytowego, oznacza to, że agencja windykacyjna ma niewielki lub żaden wpływ, jeśli chodzi o odzyskanie tego starego długu. Jeśli którakolwiek z Twoich kolekcji, które spadły, pozostaje niezapłacona, to Ty decydujesz, czy chcesz je spłacić, ale ważne jest, aby wiedzieć, że w niektórych przypadkach dokonanie nawet częściowej spłaty starego, przedawnionego długu może zresetować przedawnienia w niektórych stanach. Wielu ekspertów zaleca ostrożność przy spłacie starych kolekcji, zwłaszcza jeśli możesz wykorzystać te środki na spłatę bieżącego zadłużenia.

Aby uniemożliwić agencji windykacyjnej dalsze skontaktowanie się z Tobą, możesz wysłać do niej pismo o zaprzestaniu działalności . Jeśli będą się powtarzać lub jeśli kiedykolwiek poczujesz, że agencja windykacyjna nęka Cię lub wykorzystuje, skontaktuj się z biurem prokuratora generalnego, Federalną Komisją Handlu lub Biurem Ochrony Konsumentów.

Jak więc widzisz, utrata niektórych należności w raporcie kredytowym nie zmieni twojego życia finansowego z dnia na dzień, ale z pewnością jest to krok we właściwym kierunku w kierunku zdrowej finansowej przyszłości. Zachęcająca może być również świadomość, że pozostałe kolekcje w raporcie również w końcu wypadną. W międzyczasie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby terminowo regulować wszystkie bieżące rachunki, aby uniknąć dalszych ściągnięć w przyszłości.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy