Podstawa kryptowalut: dlaczego Bitcoin ma wartość?

17 lutego 2021
Category: Przez Rząd

Ponieważ nie jest wspierany przez rząd i nie ma za sobą żadnych aktywów, naturalne jest zastanawianie się, dlaczego ludzie uważają, że bitcoin jest tak wart – lub cokolwiek.

W dziedzinie ekonomii istnieje wiele terminów, które mogą dezorientować laika, ale większość z nas prawdopodobnie wie, co oznacza słowo „pieniądze. Natomiast „kryptowaluta może być zaskakująca. To pieniądze, ale nie pieniądze wspierane przez rząd? Wydobywa się go niemal magicznie w procesie, który nie ma nic innego, co wartościowe? Jak to działa?

Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania inwestorów kryptowalutami, w tym odcinku Motley Fool Answers Alison Southwick i Robert Brokamp sprowadzili analityka Motley Fool Aarona Busha, aby przekazać swoim słuchaczom informacje. W tym segmencie rozważają jedno z najbardziej fundamentalnych pytań dotyczących tego szczególnego zasobu: co nadaje bitcoinowi wartość?

Po filmie następuje pełna transkrypcja.

To wideo zostało nagrane 21 listopada 2017 roku.

Alison Southwick: Wydaje mi się, że zwolennicy mają tendencję do odrzucania obaw, ale skąd bierze się ta wartość? Ponieważ będą mówić: „Cóż, dla każdej waluty zgadzamy się, że dolar jest wart dolara. Ale wtedy odpowiadam: „Nie, ale tak samo jest z najpotężniejszym rządem na świecie. Zgadzają się również, że dolar jest wart dolara. Przejdźmy do wartości. W jaki sposób określa się wartość bitcoinów?

Aaron Bush: Myślę, że bitcoin jest w pewnym sensie własnym studium przypadku. Nie jest reprezentatywny dla wszystkich kryptowalut. Bitcoin pierwotnie był po prostu platformą płatności peer-to-peer, ale w coraz większym stopniu staje się walutą rezerwową dla wszystkich innych kryptowalut, a to oznacza, że ​​staje się również magazynem wartości. A kiedy coś staje się magazynem wartości [jak złoto], najważniejszą miarą jest liczba wierzących.

W jakim stopniu wszystkie te wiadomości, które się zdarzają – wszystkie te zmiany są dokonywane w kodzie – liczy się tylko to, jak wpływa na liczbę wierzących, a liczba wierzących zasadniczo determinuje wartość rynkową. Powiedziałbym, że w sieci bitcoin jest bardzo mała, fundamentalna rzeczywista wartość, poza tym, co ludzie mówią, że jest.

To tylko bitcoin, ale w przypadku innych kryptowalut ten ruch jest tak fascynujący, ponieważ są to pieniądze wbudowane w internet i te pieniądze stanowią pewnego rodzaju rzeczywistą użyteczność. Te tokeny mają wartość, ponieważ możesz je wymienić na jakąś pracę w aplikacji działającej w dowolnej sieci blockchain.

Wszystkie te różne kryptowaluty mają swoje własne aplikacje i mają własne przypadki użycia, a więc zakres, w jakim te sieci rosną pod względem wartości i popytu na te aplikacje, określa wartość sieci i wartość każdego pojedynczego tokena.

Southwick: Po raz pierwszy użyłeś słowa „token. Czy możesz o tym trochę więcej porozmawiać? Przepraszam. Czy wchodzimy [za daleko w chwasty]?

Bush: Nie, w porządku.

Southwick: Wiem, że to dobrze dla ciebie. Wiem, że dobrze o tym mówisz. Chciałabym, żeby niektórzy z moich słuchaczy mogli krzyknąć i powiedzieć: „Tak. Jesteśmy w porządku. Nadążamy.

Bush: Zrobię co w mojej mocy. Bitcoin z dużym B, powiedziałbym, że to kryptowaluta. Bitcoin z małą literą B byłby tokenem. Kryptowaluta to cała platforma, a tokeny to tylko jej fragmenty. Platformą jest dolar amerykański, ale każdy dolar [lub moneta] byłby tokenem. Myślę, że to dobra analogia.

Southwick: Rozumiem. To nie takie złe. Jestem dobry. Mam to.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy